Fordító

2017. március 28., kedd

Freemium - avagy azok a Drága ingyenes "játékok"...


INGYENES JÁTÉKOK 


Ki ne szeretné azokat a dolgokat, szolgáltatásokat, amik INGYEN(?) vannak? Sajnos jelenleg főként Magyarországon kevés ember engedheti meg magának azt, hogy kifizessen sok-sok pénzt bizonyos dolgokra. Vannak, amiket kénytelen megfizetni (számlák, élelem ...stb.) és vannak dolgok, amiken kell/lehet spórolni, ilyenek a különféle szórakozási módok. Ez lehet moziba járás, strand, színház, utazás, ruha vagy műszaki cikk vásárlás. Ezeket lehet csökkenteni vagy esetleg elhalasztani, kihagyni. Viszont az embernek szüksége van kikapcsolódásra, szórakozásra, így a következő lépés amit tehet, ha csökkenti a kiadásokat, így egy drágább dolog helyett, egy "akciós", olcsóbb alternatívát választ, vagy ami a legjobb, ha valamit Ingyen is megkaphat, akkor elég valószínű, hogy ebbe az irányba fog elkanyarodni.

Ebben a cikkben most én elsősorban a videojátékokkal - ezen felül főként a  mobilokon játszható játékokkal szeretnék foglalkozni.  

Jelenleg legálisan (nem, a Torrentről letölthető verziót nem sorolom a "legális" megoldások közé akkor sem, ha megkérdőjelezhető, hogy mennyire nem legális vagy legális a torrentezés) három kategóriába sorolhatjuk a játékokat:

1, Fizetős játékok - Ezek azok a játékok, amikért letöltés előtt fizetni kell különböző összegeket, jellemzően pár száz forinttól olyan átlagosan 10 ezer forintig terjed az áruk, persze lehet ettől 1-2 kiugróan magasabb értékű is. 

2, INGYENES játékok - ezek azok a játékok, amikért sem letöltéskor, sem később nem kell semmit se fizetni. Na az ilyen játék vagy nem létezik, vagy az "ingyenességért cserébe" Reklámokat kell nézni játék közben. A legtöbb ilyen alkalmazás / játék kínál lehetőséget egy kisebb összegért (1-2 ezer forint) a "Reklámmentes" verzió beszerzésére, vagy reklámok eltüntetésére, így a továbbiakban már ezeket sem kell csodálni.

3, FREEMIUM játékok - Ez a cikk főként ezekről szól. 


Mi az a Freemium? 

A Freemium szó a Free illetve a Premium szavakból létrehozott kifejezés, amit röviden úgy lehetne magyarul elmondani, hogy "Ingyenesnek látszó fizetős játék vagy alkalmazás". 

De miről is van szó pontosan? 
Ezek a játékok Ingyenesnek tettetik magukat. Az áruházban láthatjuk, hogy Ingyen le lehet tölteni őket, nem kell értük fizetni. Ettől mind nagyon boldogok leszünk főleg, ha megnézzük, hogy milyen jó minőségű esetleg nagy nevű játékot szerezhetünk meg 0Ft-ért! 

Letöltés után rögvest ki is próbáljuk az új szerzeményt, az élmény valami elképesztő! Nagyon szuper játék, feltehetőleg szép grafikával, csilli-villi dekorációs elemekkel és a játékmenet kifejezetten könnyű, zökkenőmentes, minden megy, mint a karikacsapás! Sorra teljesítjük a küldetéseket, 5 perce se játszunk, de már túl vagyunk a 20. pályán és már 13. szinten vagyunk! Nem semmi! Szinte percenként jönnek az új szintek, az új tárgyak, fejlesztések, csak úgy özönlik a pénz a zsebünkbe! 

Ekkorra eljutunk oda, hogy már meg is szerettük a játékot, a hangulatát, az egész játékmenetet, hiszen Sikert sikerre halmozunk - és ugyan ki ne lenne boldog tőle, hogy sikeres? 

És aztán eljő az első támadássorozat, ami ellenünk irányul. Szinte minden ilyen játék kivétel nélkül ezen a szinten bedobja az első csalit, mikor is "CSAK MOST, CSAK ITT, CSAK NEKED elképesztően fantasztikusan kihagyhatatlan KEZDŐ CSOMAG ajánlat, amit vagy csak igen korlátozott ideig (max 1-2 óra) vagy az esetek többségénél csak ott és azonnal igényelhetsz. Oké, de miért igényeld most azonnal? Azért, mert ez az akció általában legalább 75% akciós kedvezménnyel kecsegtet, így mindenféle hiper-szuper dolgot kaphatsz meg potom pénzért, amitől még gyorsabban és még könnyebben menetelhetsz majd a siker kikövezett útján! Most komolyan, kihagynál egy 75%-os akciót? Hisz a cipőboltban se tudod kihagyni, itt miért tennéd? Persze sokan vannak, akik ha akarnának se tudnának élni a vissza nem térő ajánlattal, mert nincs pénzük vagy nincs Internetes fizetésre alkalmas bankkártyájuk.... de nem is ők a célcsoportja ezeknek a játékoknak.

Akár éltünk az ajánlattal, akár nem, a következő lépcsőfok a "Terjeszd az igét és dicsérj minket" produkció. Ekkor elkezdenek megjelenni első körben a "Tetszik a játék? Értékelj minket 5 csillaggal az áruházban"  című mondatok - bizonyos esetekben még adnak is valami ajándékot cserébe, majd a következő téma az "Oszd meg a játékot / Hívd meg barátaidat / csatlakoztasd Facebook fiókodat" szokott lenni. 

És az időzítés Tökéletes! Miért? Hiszen ezen a részen még a játékos teljesen fel van villanyozódva, Sikermámorban úszik és imádja az egész játékot úgy ahogy van! Ugyan miért ne adna 5 csillagot, ha szuper a játék? Ha szuper a játék miért ne osztaná meg barátaival, ismerőseivel? Miért ne hívná meg őket is ebbe a fantasztikus játékba? Ugye, hogy te is meghívnád őket? 

Majd miután túl vagyunk ezeken a lépéseken jöhet tovább a játék. Minden szép, minden jó, jönnek az újabbnál újabb pályák, majd egyszer csak azt vesszük észre, hogy kezdenek nehezebbek lenni, egyre lassabban jutunk tovább, egyre többször nem sikerül az adott pályát teljesíteni és újra neki kell ugranunk. 

Ezzel alapvetően még nem lenne akkora baj, viszont van egy másik nehezítő faktor is.. méghozzá a szintén ilyen játékoknál oly népszerű korlátozott számú (általában 5) ÉLET, és minden új próbálkozás elvesz ebből egyet-egyet, majd mikor elfogyott 3 lehetőség marad: 
1, Várakozunk - általában 5-10 percenként kapunk egy új életet
2, Kérelmet küldünk a barátainknak, akik tudnak küldeni ajándékba életet
3, és egyben leggyorsabb, ha némi valós pénzért veszünk párat, vagy ha nem valós pénzért, akkor Prémium fizetőeszközért, amit viszont vagy csak nagyon ritkán és korlátozott mennyiségben kapunk a játék során, vagy azt is valós pénzért kell megvásárolnunk.

És akkor el is érkeztünk a Freemium játék legsötétebb oldalához. Ezeket a játékokat SZÁNDÉKOSAN úgy alakították ki, hogy fizetés nélkül vagy egyáltalán ne jussunk tovább, vagy csak nagyon időigényesen, nagyon sok próbálkozás árán. 

Mert ahogy elakadunk 1-1 pályán, egyre többet kell várni az újabb életekre, a kirakós játékoknál általában mindig csak egy lépésre a cél előtt ér véget a játék, "karakterfejlesztős" játékoknál pedig mindig éppen, hogy az ellenfél győz le minket. Ez biztos véletlen... vagy mégsem? Már csak 2 lépés kellene és meglenne a pálya, amivel hetek óta szenvedek.... na jó egye fene, csak megvásárolom azt a +5 lépést és végre túl leszek rajta! És hopp, már be is kaptuk az első csalit.

Érdekes megfigyelés, hogy az ilyen kirakós játékoknál (pl Candy Crush Saga) általában elakadunk 1-1 pályán, azt napokon át próbáljuk megcsinálni, de gyakorlatilag a siker közelébe se jutunk, így egyre fogy a lelkesedésünk, egyre ritkábban indítjuk el a játékot, lehet, hogy már naponta 1x vagy már csak 1-2 naponta próbálkozunk meg vele újra.... és ekkor CSODA történik! Az esetek 95%-ban ilyenkor hirtelen vagy első, vagy az első néhány próbálkozás során végre SIKERÜL teljesíteni a pályát, méghozzá úgy, hogy bőven marad is még lépés / idő a végére. Majd ezután érdekes mód a következő 2-3 pálya szintén könnyen teljesíthetőnek bizonyul, amíg végül ismét elérkezünk egy nehezebbhez, ahol megint kezdődik a folyamat újra és újra.

Furcsa, hogy a játék ezen részén már nem olyan nagyon dobja be az "értékelj 5*-ra minket" ajánlatot, vagy ha mégis, akkor lényegesen ritkábban, mint az elején... biztos véletlen ;)

Érdemes mellékesen megnézni az áruházakban a Fizetős játékok árait, átlagosan 2-3 ezer forintba kerülnek és benne van minden, míg a népszerűbb Freemium játékok, amik letöltése Ingyenes, tartalmaznak "Alkalmazáson belüli vásárlásokat", ahol az értékek az esetek többségében 300 Ft-tól egészen 29 ezer forintig terjednek!!! És azzal még nem ér véget a játék, hiszen csak X mennyiségű prémium fizetőeszközt vásároltunk belőle, ami bizony előbb-utóbb ismét elfogyhat és akkor végül oda jutunk, hogy az INGYENES játék közel 30 ezer forintba került! 

Ti melyik fajta játékokat részesítitek előnyben?  Szavazzatok oldalt a sávban! 










1 megjegyzés:

  1. Én csak PC-n játszom szerencsére... :) Arra meg ingyen szerzek be mindent - ha érted mire gondolok.

    VálaszTörlés