Fordító

2017. június 13., kedd

Utazás a Mobilszolgáltatók körül

Több, mint 15 évvel ezelőtt, még "Tiniként" kerültem kapcsolatba a Mobilszolgáltatók világával és megvettem életem első mobiltelefonját az évek alatt összekuporgatott zsebpénzemből. Akkoriban két szolgáltató közül lehetett választani, az akkor még Pannon GSM néven futó "20-as" szolgáltató, illetve az akkor még WESTEL/WESTEL900 néven futó "30-as" szolgáltató közül. Nem emlékszem pontosan, mi alapján született a döntés, de végül a Pannon GSM lett a befutó és így elkezdődött az évtizedekig tartó "20-as" korszakom.


A leghosszabb időt ennél a szolgáltatónál töltöttem. Szerettem a filozófiát, amit követtek, szerettem, hogy nem kezdtek sárdobálós, a másik szolgáltatót - később szolgáltatókat - sarazó, "Én jobb vagyok, mint az XY" jellegű kampányokba, mint a konkurencia. Szerettem, ahogy Velem, mint előfizetővel, ügyféllel bántak. 

Sorra jöttek a főként fiatalokat megcélzó tarifacsomagjaik, ajánlataik, köztük a sokak által ismert "BEE" névre hallgató szolgáltatást:




Majd évekkel később a BEE megszűnése után jött az új, leginkább Élményeket kínáló fiatalos csomag a Djuice.



Eddig minden szuper volt, imádtam Pannonos lenni! Aztán történt valami. A Pannon GSM a "Telenor" nevű nemzetközi szolgáltató részévé vált, hiszen időközben megjelent a szintén nemzetközi Vodafone is kicsiny országunkban, így hamarosan jöttek a változások. A Pannon elkezdett Telenorosodni, a Westel pedig a "Deutche Telekom" társaság részévé vált és a neve T-mobile-ra változott. 

Innentől kezdve minden, amit korábban a Pannon GSM-ben szerettem, egyre inkább elveszett, elkezdtek az ügyfelekkel lekezelően, paraszt módon bánni. Ha bármi gondja volt az embernek, egyre több idő és energia volt, mire megoldást találtak rá, ha egyáltalán nem intézték el egy "így jártál, ketyeg a hűségidő, addig kuss a neved" reakcióval.  A Pannon GSM neve Pannon-ra változott és felvette az "anyacég" logoját.




Majd egy idő múlva ismét nevet váltott, ezúttal felvéve az anyacég nevét és így lett a Pannon-ból Telenor. 



Na ekkorra már olyan szinten lesüllyedt a szolgáltató a szememben, hogy az aktuális hűségidő lejártát követően nem is volt kérdés, hogy másik szolgáltatót keressek magamnak több, mint 10 év után.

Az akkor szóba jöhető két szolgáltató a Vodafone és a T-mobile volt. Mivel egyúttal új telefont is akartam venni, fontos volt, hogy ne a szokásos "Olcsó telefon, méregdrága Tarifa 2 év hűséggel" kombináció legyen, ha van rá lehetőség. Akkor egyedül a T-Mobile kínált megfizethető áru tarifa mellett telefonokat részletfizetéssel a hűségidőn kívül. Így végül ezt választottam és lett egy új telefonom, aminek a részleteit 10 hónapig fizettem, nem 2 évig. Ekkor kezdődött a "30-as" korszakom.



A T-Mobile egész normális szolgáltató volt, kevés problémám volt velük így az ügyfélszolgálattal se sokszor volt dolgom. Kifejezetten szerettem a KAPCSOLAT kártyát és a hozzá járó kedvezményeket. Egyedül amivel nem tudtam napirendre térni az a Lefedettség volt. Idegesített, hogy amikor utaztam Budapest-Debrecen között a 100-as vasút vonalon, szinte az út 70%-án nem volt Mobilinternet lefedettség, és volt bőven olyan szakasz  ahol egyáltalán nem volt térerő - mentségükre szóljon, hogy több helyen a többi szolgáltatónak se volt térereje.

Időközben a T-mobile is nevet váltott és egységesített néven "Magyar Telekom" néven működött tovább a TV, vezetékes Internet és Mobil szolgáltatás is. 

Ahogy közeledett a hűségidő vége, az addig használt telefonom, mintha ezt megérezte volna szépen gondolt egyet és bemondta az unalmast, használhatatlanná vált. Ekkor felmerült egy új telefon vásárlásának szükségessége. Körbe néztem az aktuális ajánlatok között és természetesen az ismerőseim körében is, végül azt vettem észre, hogy gyakorlatilag akivel havi szinten akár 5 percnél többet beszélek telefonon, az mind Vodafone-os. Így megnéztem milyen lehetőségek vannak a Vodafone kínálatában, és akkor találtam rá a még egész jó áron elérhető Vodafone Go+ tarifacsomagot, ami akkor 500MB mobilnetet és KORLÁTLAN hálózaton belüli SMS-t és Beszélgetést kínált 7-8 ezer forintos havi áron. Végül főként ezek miatt és az akkori jobb hálózati lefedettség miatt döntöttem a Vodafone mellett új alsó-középkategóriás telefonnal és 2 év hűséggel megkezdődött a "70-es" korszakom.



Eltelt a 2 év hűség, sőt lassan 1 éve vagyok hűségidő nélkül a Vodafone előfizetője. Miért? Mert eddig velük vagyok a legelégedettebb... de. Egyetlen dolog volt ami miatt elégedetlen voltam, ez pedig a Mobilinternet mennyisége. Ez már a középkategóriás telefonom használata során is kevésnek bizonyult. Az alap 500MB internetet szinte 1 hét alatt elhasználtam, így mindig rendeltem mellé +1GB bővítő csomagot 1500Ft-ért, majd miután ezt is elhasználtam nagyjából 2 hét alatt, gyakran a maradék +100MB lehetőséget is aktiváltam 500 forintos áron.  De természetesen még ez sem volt elég a forduló napig, így az utolsó napokat már lassított nettel "vészeltem át", gyakorlatilag szinte semmit se tudtam ekkor csinálni, talán a Facebook Messenger volt az egyetlen, ami használható volt. 

Ezután beszereztem az iPhone 6s készüléket, aminél még kevésbé elegendő ez az adatmennyiség, bárhogy is próbáltam spórolni, az igénybe vehető 500+1000+100=1600MB, tehát nagyjából 1,6GB havi adatkeret nem elegendő a használati szokásaim miatt, ennek főként az az oka, hogy csak otthon van WIFI, amikor dolgozom, akkor kénytelen vagyok a Mobilnetet használni. 

Hónapról hónapra felmerült bennem az igény, hogy valahogy nagyobb mobilinternetet kellene szerezni, erre akkor az egyik felmerülő alternatíva a Mobil Wifi (MiFi) routerrel használható mobilinternet előfizetések lettek volna, havi újabb 5-9 ezer forintos áron, 2 év hűséggel. 

Miután tanulmányoztam a jelenlegi tarifámat a használati szokásaim alapján, arra kellett jutnom, hogy a jelenlegi csomagban foglaltakat az alábbiak szerint használom ki:
- 150 perc / SMS hálózaton kívül -> 10-20 perc / hó kihasználva
- Korlátlan Perc és SMS hálózaton belül ->  havi átlag 1 óra beszélgetés
- 500MB mobilinternet -> Havi 1,6GB-nál is több lenne használva, ha lehetne.

Vagyis a fentieket átnézve arra kellett jutnom, hogy a jelenlegi csomagban, amiért havi 7-8 ezer forintot fizetek van 2 elem, amit közel se használok ki, a harmadikat meg túlságosan is. Így olyan csomagot kezdtem (volna) keresni, ahol kevesebb a perc, de több a mobilinternet és nem drágább, mint a jelenlegi előfizetésem. Sajnos szembesülnöm kellett vele, hogy nincs ilyen megoldás, mindenhol a több és több percet és sms-t kínáló csomagok mellé lehet csak nagyobb adatot is igénybe venni. Ezért ismét felvetődött a külön, kizárólag mobilinternet tartalmazó csomag lehetősége MiFi routerrel, és a jelenlegi előfizetésem felmondása / átalakítása feltöltőkártyás csomagra.

Aztán jött a nagy változás, a Telekom bedobta az új "Testre szabható" tarifacsomagjait, ahol ha akarom választhatok akár 30GB internetet, mellé csekély lebeszélhetőséggel. A jelenleg elérhető "legolcsóbb" csomag 4GB internettel és 80 perc lebeszélhetőséggel 6000Ft / hó, míg a következő 10GB-os mobilnet ugyan ennyi lebeszélhető perccel már 8500Ft/hó áron vehető igénybe 2 év hűséggel. Így ha tartom magam a havidíj betartásához, akkor a 4GB-os opciós csomag jöhet szóba 6000-ért, amivel így spórolok is egy kicsit. 

Mindeközben irigykedtem az UPC előfizetőkre, akiknek elérhető volt az UPC Freedom tarifa, ami ugyan korlátozott  sebességgel, de korlátlan mobilnetet kínált, ellenben csak UPC előfizetők részére normális áron. 

Aztán jött a váratlan fordulat. A Telenor bedobta azt a tarifacsomagot, ami után sóvárgok már közel 1 éve, a "Hello Data" tarifát!  

Mit kínál a Telenor ezzel a tarifacsomaggal?

- Korlátlan, sebesség korlátozás nélküli Belföldi adatforgalmat!!!
- 50 perc lebeszélhetőséget
- HŰSÉGIDŐ NÉLKÜL!!!
- 6000 Ft / hó áron!

Egyből felmerült bennem, hogy IGEN! EZ AZ! EZ KELL NEKEM! De egy ismerős mondta, hogy várjak még, mert a Vodafone is készül valami hasonló megoldással, és június 6-8 körül fogják  bejelenteni. Izgatottan vártam, mert amúgy nem váltanék, csak a mobilinternet nekem nagyon kevés.... Aztán jött a bejelentés. 

VODAFONE SOCIAL PASS az előfizetéses csomagokhoz, leginkább a GO családhoz, ami frenetikusan fantasztikus dolgot tartalmaz!!! A Facebook, Instagram és Twitter applikációk nem csökkentik az Adatforgalmat!!! Hurrá! Milyen kár, hogy sokan nem a Facebook appot használják, hanem böngészőből nyitják meg, na nekik számolódik a forgalom. 

Természetesen ismét a RED-esek kapnak még többet, ők kapnak még Connect Pass-t is, ami további 3 applikáció forgalmát nem számolja: Facebook Messenger, WhatsApp és Viber. Vagyis, ha szoktam sokat csevegni, akkor legyek már inkább RED-es, havi 10.000Ft-ért, korlátlan beszélgetés és SMS mellett már a Messenger, VIBER és WhatsApp is ingyen lesz! Hurrá!

Úgyhogy ez az ajánlat sajnos nem elég számomra ahhoz, hogy maradjak. A nekem ajánlott 3 Appból csak a Facebookot használom, ellenben sok más Applikáció közel azonos adatmennyiséget használ havonta (Időkép, Index, Gmail, SnapChat).

Úgyhogy nagyon valószínű, hogy jövő hónapban ismét szolgáltatót fogok váltani - ezúttal számhordozással -  és végül visszaérek a Kezdő szolgáltatómhoz, az azóta már Telenor névre hallgató "Pannon GSM"-hez.  Tudom jelenleg sem a legjobb szolgáltató, de gond mindegyik szolgáltatónál van és ami könnyebben rávesz  a váltásra az a hűségidő hiánya.

Ahogy olvasom a Telenor Hello Data tarifacsomagjainak reklámjaihoz írt kommenteket, azt látom, hogy sokan nem tudják "mire lehet elhasználni ennyi adatot"  "mire nem elég 2-3GB adat", "Biztos torrentezni akar".. és társai. 

Én a saját szemszögemből válaszolnék, hogy nekem miért nagyon vonzó a "korlátlan" csomag. Nem, nem azért, mert "ki fogom használni", szinte biztos, hogy havi 10-20 max 30GB forgalmam lehet, ha tényleg nagyon nyúzom, de nem is ez a cél. Miért jó mégis, hogy "korlátlan"?

Azért, mert a legrosszabb dolgot végre el lehet felejteni a mobilinternet kapcsán, méghozzá a forgalom folyamatos figyelemmel követését, azt, hogy meggondoljuk, mit indítunk el, mit nézünk meg, mit nyitunk meg.  Mire tudom majd használni ezt a csomagot?

Gond és gondolkodás nélkül tudok majd:
- Youtube videókat nézni, zenét hallgatni
- Spotify zenét Streamelve hallgatni
- Tévét nézni Streamelve (Pl Forma-1 futam MyTV-n keresztül, ha épp nem otthon vagyok)
- Bármilyen alkalmazást szabadon használni, akár használ mobilnetet, akár nem
- Feltölteni a képeket közösségi oldalra út közben
- Üzenetben kapott videót megnézni
- Hírfolyamban megjelenő videót megnézni
- Alkalmazást Akkor és Azonnal letölteni, amikor rátalálok / szükség van rá
- Kifejezetten Internet alapú Alkalmazásokat használni (Pl Waze navigáció, Flightradar24, Ingress ...stb.)
- esetleg Internet Rádiót hallgatni.

Röviden összegezve: Használni a telefon nyújtotta lehetőségek 100%-át. Ezt jelenti a korlátlan Mobilinternet, teljesen függetlenül attól, hogy az adatforgalom így 3, 10, 100 vagy 500GB lesz. 


Ha esetleg kedvet kaptál a Telenor Hello Data tarifacsomaghoz, vagy már váltottál is, akkor várlak a kifejezetten az ilyen emberek számára létrehozott Facebook csoportba is: 

https://www.facebook.com/groups/hellodataklub/







2017. június 9., péntek

Előfizetés! Van fogalmad róla?



Kedves Olvasók!

Az elmúlt hetekben megjelent a Telenor mobilszolgáltató legújabb, sokak által régóta várt tarifacsomagja a Hello Data tarifa, ami belföldön KORLÁTLAN mobilinternetet kínál sebességkorlátozás és HŰSÉGIDŐ nélkül, már HAVI 5990Ft-tól!

Ez egy nagyon szuper ajánlat azok részére, akiknek esetleg kevés volt az eddigi elérhető adatmennyiségük. Ez a cikk viszont csak részben ennek okán született, inkább a Telenor Hello Data csomagjának Facebookos hirdetése alatt olvasható kommentek miatt. Sajnálattal kellett tudomásul vennem, hogy NAGYON SOK ember nincs tisztában alapvető fogalmakkal, amivel alapból nem lenne szintén gond, de a többség nem csak leírja a saját elképzelt - és a valóságtól messze álló - információit, hanem egyenesen TÁMADÓAN lép fel azokkal szemben, akik megpróbálják kijavítani a téves információit. 

Ezért úgy döntöttem, hogy írok egy rövid cikket azért, hogy aki ezt elolvassa egy kicsit tájékozottabb legyen a témában. Az általam ismertetett alap fogalmak hétköznapi nyelven a következők lesznek:
ELŐFIZETÉS, Feltöltőkártya, HŰSÉGIDŐ, Szolgáltatás, TARIFACSOMAG.

Ezen fogalmakat azért kell tisztázni, mivel számos hozzászólásból kiderül, hogy nagyon sok embernek elképzelése sincs a fenti fogalmak eredeti jelentéséről, de ízelítőnek másolok be pár hozzászólást:



"Hó gyerekek.....de lovaglotok a szavakon....barmikor felmondható es egy feltöltőset is nyomsz havi 1x legalább. Így funkciójaban feltöltős hisz akkor mondod le amikor akarod. Ez nem jut át az agyatokig az nagy baj...."

"Én úgy gondolom csak előfizetéses kartyan lehetseges és feltöltő kartyasoknak sajnos nem vehető igénybe. Kérjük a Telenor Magyarország válaszát 😊"

"Hűségidő nélkül vettük!!!!Feltöltő kártyás a lányom nem tudom mi ebben a hihetetlen ? "

"Honan veszitek ezt hogy csak elöfizetosoknek van ez 2 napja mentem be es csak kertem egy ijet es Mar adtak is a kartyat es nincs elofizim a telenornal"

"Figyelj az elöfizetès ès ez kozot nagy a kulombseg ezt letudod barmikor mondani az elofizetest nem"

"Nem jon csek mivel sms kapsz rola es ha akarod befizeted hanem nem es akor o maguk kikapxsoljak vagy te lemondod kb ennyi elofizetesrol szo sincs"

" Ez a csomag elofizeteseseknek van!Csak felhivod az ugyfel szolgalatot es el mondjak milyen es ha jo be is kapcsoljak..."


A fentiek csak kiragadott példák, de érdemes átolvasni őket, hogy mennyi téves információ lapul köztük, a téves részeket kiemeltem sárga színnel. 

Jöjjenek tehát az alapfogalmak:

ELŐFIZETÉS:
Az előfizetés nem más, mint maga a szerződés, ami létrejön a telefon társaság és a telefon használója között. Az előfizetés lehet két fajta, attól függően, hogy Előre fizetjük ki a szolgáltatást, amit utána elhasználhatunk, vagy Utólag fizetjük ki:

Pre-Paid - Vagyis Előre fizetős előfizetés, köznapi nevén FELTÖLTŐKÁRTYÁS csomag. Azért hívják így, mert régebben úgynevezett feltöltő kártyákat kellett vásárolni, majd az azon található kóddal feltölteni a megfelelő összeget az egyenlegünkre, amit utána meghatározott ideig használhattunk fel. Mára már leginkább elektronikus formában történik az egyenleg feltöltése, ami megmaradt az az, hogy ELŐRE kell fizetni és utána tudjuk a keretünket elhasználni.

Régen ez volt a legnépszerűbb előfizetési forma, hiszen elég volt 3-4 ezer forinttal feltölteni a kártyánkat, utána akár 1 évig is elérhetőek voltunk. Az utóbbi időben viszont számos előre fizetős (feltöltőkártyás) csomagnál bevezettek egyéb kedvezményeket úgynevezett "Időszaki díj"-ért vagy "csomag díj"-ért cserébe, amit havonta kell fizetni, így gyakorlatilag már ezek esetében is havonta kell fizetnünk a szolgáltatásért. 

Post-Paid - Vagyis UTÓLAG fizetős előfizetés, hétköznapi nevén ELŐFIZETÉSES csomag. Azért hívják utólag fizetős csomagnak, mivel minden hónapban az előző hónapban használt szolgáltatásokat kell befizetni, amiről számlát kapunk (Kivéve az "Elektronikus számla" esetén). 

Az utólag fizetős csomagoknál mindig van egy alap havidíj, és az esetek többségében tartalmaz valamennyi lebeszélhetőséget, SMS-t, és esetleg mobilinternetet is. Minél több ezeknek a mennyisége, általában annál több az előfizetés alap havidíja. 

HŰSÉGIDŐ

Az utólag fizetős előfizetések esetén hétköznapivá vált, hogy az előfizetőknek általában a szerződés kötéskor 2 éves hűségidőt kell aláírniuk, ezért cserébe a telefon készülékeket kedvezményesebb áron vásárolhatták meg, mint hűségidő nélkül. Ez azért jó a szolgáltatóknak, mert így van egy adott garantált bevételük, amit az előfizetőnek be KELL fizetnie a 2 év alatt, ha idő előtt mondja fel a szerződést, akkor KÖTBÉRként kifizettetik vele a hátralevő részt. Látható, hogy a szolgáltatóknak ez elég jó megoldást jelentett, hiszen 2 évre magukhoz tudták láncolni az esetleg elégedetlen ügyfeleket is. 

VISZONT fontos leszögezni, hogy a HŰSÉGIDŐ nem = "Előfizetéses" szerződéssel, csak egy általában vele járó dolog (amit mellesleg meg akarnak szüntettetni). 

Ezek figyelembe vételével tehát a TELENOR HELLO DATA Tarifacsomagja nem más, mint:

Bárki számára elérhető, Hűségidő nélküli UTÓLAG fizetős (Post-Paid) Tarifacsomag.

Hogy lehet ilyen tarifacsomagja bárkinek? 

1, Ha jelenleg is TELENOR előfizető, és Utólag fizetős csomagja van, amire MÁR nincs hűségidő, akkor egyszerűen csak Tarifacsomagot kell váltania. Ha még van hűségideje, akkor amennyiben "nagyobb csomagra vált", mint a jelenlegi, akkor az épp aktuális hűségideje ketyeg majd tovább vele.

2, Ha jelenleg is TELENOR előfizető, de Előre fizetős (pre-paid) csomagja van, akkor szintén tud tarifacsomagot váltani. A Váltás utántól viszont már UTÓLAG FIZETŐS csomagja lesz, vagyis "Előfizetéses" lesz és bizony FOG MENNI havonta a számla vagy postán vagy elektronikus úton. 

3, Ha jelenleg NEM Telenor előfizető, akkor bármikor köthet új előfizetést a meglévő előfizetése mellé, vagy ha nincs hűségideje más szolgáltatónál, akkor akár Számhordozással válthat Telenorra.



Még egyszer összegezve:

- "Előfizetéses" = Utólag fizetős
- "Feltöltőkártyás" = Előre fizetős
- HŰSÉGIDŐ  NEM egyenlő ELŐFIZETÉSES

Remélem, hogy a fentieket elolvasva kicsit jobban otthon lesztek ezen fogalmak terén!
Köszönöm, hogy elolvastad!



2017. június 2., péntek

(Ne) Álljunk a mozgólépcsőn jobbra!


A mozgólépcső a látszat ellenére egy igen veszélyes szerkezet. A legtöbb ember, aki használja nem is igazán gondolkozik el rajta, hogy vajon mi minden történhet vele a mozgólépcsőre lépéstől egészen a mozgólépcsőről lelépésig. Egyszerűen, rutin szerűen csak rálép és jobb esetben a végén rutin szerűen távozik róla. De a mozgólépcsőn utazókat több szempont szerint lehet csoportosítani:

Tapasztalat szerint:
- Újoncok, akik életükben először találkoznak ilyen ördögi szerkezettel
-  Kezdők, akik ugyan már utaztak mozgólépcsőn, de még nem kellően sokszor ahhoz, hogy teljesen magabiztosan tudjanak rá fellépni, illetve lelépni.
- Haladók, akik már rutin szerűen végzik a műveletet, minden egyéb megtorpanás és különösebb odafigyelés nélkül
- Veteránok, akik évek óta, napi rendszerességgel utaznak mozgólépcsőn és már csukott szemmel is tudnák használni őket.

Következő és egyben fontosabb csoportosítási lehetőség az "utazás közbeni viselkedés" alapján. Igen, Utazás, hiszen a mozgólépcső egy "közlekedési eszköz", sőt, a budapesti metróknál a mozgólépcsők MENETREND SZERINT közlekednek! Ki gondolta volna, nemde? 

Szóval az utazók csoportosítása viselkedés alapján:
- Óvatos, megfontoltak csoportja. Ők általában vagy a fenti csoportosítás első 2 csoportjába tartoznak, vagy amennyiben a későbbi csoportokba, vagyis nem a tapasztalatlanság hiánya miatt óvatosak, akkor őket nevezném a Bölcsek csoportjának. Rájuk jellemző utazási forma:
Óvatosan lép fel a lépcsőre, odanéz a lába elé, közben kezét a korlátra rakja már fellépés előtt és azzal rávezetve lép a lépcsőn a megfelelő helyre, ezután FOLYAMATOSAN fogja a korlátot, kapaszkodik bele, majd a lépcső végén a lelépéskor szintén figyel a lába elé, lelépés közben továbbra is kapaszkodik a korlátba majd amikor lelépett a lépcsőről, elengedi a korlátot és sétál tovább. Ez a LEGJOBB, LEGBIZTONSÁGOSABB és MINDENKINEK ajánlott közlekedési mód a mozgólépcsőkön!

- Második csapat a KÖNNYELMŰEK csoportja. Ők azok, akik már fellépéskor se foglalkoznak a korláttal, vagy ha a fellépéskor igen, akkor a lépcsőre érkezés után egyből el is engedik azt, utána kapaszkodás nélkül különféle tevékenységeket folytatnak. Olvasnak, telefont nyomkodnak, pakolásznak, menetiránynak háttal állnak, vagy EXTRÉMEBB esetekben akár ÜLNEK is a lépcsőn, hiszen olyan sokáig tart az út, ki győzi azt állva..

- Harmadik csapat a VAKMERŐEK csoportja. Ők azok, akik nem is gondolják magukról, hogy mennyire vakmerők, hiszen eszükbe se jut, hogy éppen milyen veszélyes helyen tartózkodnak. Őket más néven hívhatnánk a SIETŐK csoportjának is. Ők azok, akik nem képesek kivárni azt a 0,5-3 perc időt, amíg a mozgólépcsőn le vagy feljutnak, hanem megállás nélkül lépdelnek vagy fel, vagy le, sietve, másokon félig-meddig átgázolva "Elnézés, szabad lesz?" jellegű felkiáltásokkal szaladva, hiszen lekésik a buszt / metrót / villamost / vonatot / repülőt / hajót / űrsiklót . 

Az elmúlt években főleg ezen szép utasok miatt elkezdték a többi utast megkérni rá, hogy ugyan már, legyenek szívesek a mozgólépcsőn JOBB oldalra állni, hogy a sietős utasok el tudjanak suhanni a bal oldalon akár felfelé, akár lefelé, így nem akadályozva őket.

Ez mind szép és jó, csak egy hatalmas gond van vele, amiért nem is értem miért lett ez Feliratokkal is támogatva... a gond pedig az vele, hogy NAGYON BALESETVESZÉLYES!

Ugyan már! A Mozgólépcsőben mi a balesetveszélyes??? :) Kuncoghat fel ezen sok ember, de csak azért, mert még nem tudja, hogy milyen veszélyek leselkednek rá, de én most néhányat megemlítenék:


VESZÉLYEK A MOZGÓLÉPCSŐKÖN

1, Fellépés után nem megfelelő helyre állunk, hanem figyelmetlenül 2 lépcsőfok közé. Ezzel nincs gond egészen addig, amíg a lépcső el nem indul lefelé vagy felfelé, ekkor ugyanis a lábunk vagy előre, vagy hátra kezd dőlni és szinte biztos, hogy vagy előre vagy hátra fog csúszni a lábunk, amitől kiesünk az egyensúlyunkból és - főleg, ha nem kapaszkodunk - akkor 100%, hogy elesünk. Ha lentről felfelé haladunk, akkor kisebb eséssel is megúszhatjuk, ellenben mivel hátra esünk, így szinte biztos, hogy a gerincünk vagy a fejünk bele fog vágódni a lépcsőbe, eredmény vagy gerinc vagy fej / koponya sérülés, ami lehet kisebb ütődés, horzsolás, zúzódás vagy törés is.  
Ha fentről megyünk lefelé - és természetesen nem kapaszkodunk, akkor hirtelen kapálózás közben esetleg szerencsénk lehet és megkapaszkodhatunk a mozgólépcső két oldal falában, ha nincs, akkor a lépcsőre esünk, ha még ennyi szerencsénk sincs, akkor akár előre le is gurulhatunk a lépcsőn. Azt hiszem nem kell részleteznem, hogy milyen csúnyán összetörheti ilyenkor magát az ember.

Már mekkora bajok érhetnek minket, pedig még csak éppen felszálltunk a lépcsőre.

2. Szándékosan ugrok egy kicsit és jöhet a LELÉPÉS szakasza. Itt az emberek azért próbálnak jobban figyelni, de mire is? Arra, hogy nehogy túl későn lépjenek le, így egyesek már méterekkel előbb "pánikszerűen leugranak" a lépcsőről, és vagy állva maradnak, vagy a lendület különbség miatt jól arcra esnek... ezzel még alapból nem is biztos, hogy olyan túl sok gond lenne, a gond ott kezdődik, hogy a mögöttünk haladó tömeg, ha figyelmetlen és senki se állítja le a mozgólépcsőt, akkor a lépcső aljában szépen elkezdenek egymásra esni az emberek, amolyan rögtönzött "Kicsi a rakás" jellegű játékot játszva, kisebb-nagyobb-mégnagyobb sérüléseket okozva egymásnak.

Milyen egyéb veszélyforrások vannak a lelépési szakasznál?  Az egyik legveszélyesebb, amire a legtöbben nem is gondolnának az az, ha a kedves utasnak lóg a cipőfűzője, nem figyel oda, ő ugyan lelép időben, de a cipőfűzője még a lépcsőn van, nem távolodik el időben, a mozgólépcső begyűri és egyből rántja is vissza a cipőt a viselője lábával. El lehet képzeni milyen csúnya roncsolást tud ez végezni. Nem csak a cipő, hanem akár a lábujj vagy lábujjak is bánhatják, úgyhogy MINDENKI NÉZZE MEG, hogy NEM LÓG-E a Cipőfűzője, mielőtt a mozgólépcsőre lép!!

Következő nagyon gyakori Baleseti forrás a BABAKOCSI!!!!!!! Néhány éve nagy port kavart a hír, amikor a BKV/BKK betiltotta a Babakocsikkal való közlekedést a mozgólépcsőkön. Természetesen az emberek egyből háborogtak, hogy mit képzelnek,  hogy őket korlátozni merik a közlekedésben! Persze egyik se volt tisztában vele, hogy a saját és gyerekük biztonsága érdekében tiltották be, ugyanis az egyik legveszélyesebb dolog a Babakocsival való közlekedés mozgólépcsőn. Felszálláskor nem látja rendesen a lépcsőfokokat, ha a kerék pont 2 lépcsőfok között áll, akkor hirtelen fog megindulni, ha az anyuka nem figyel, akkor kicsúszhat a kezéből és ha épp lefelé mennek, akkor nem is folytatom mi lehet a következménye. Ezenkívül az anyuka/apuka 2 kézzel fog a babakocsiba, a korlátot biztos nem fogja fogni, ami még veszélyesebbé teszi.
Lelépéskor pedig számtalan esetben, főleg amikor lefelé mennek a lépcsőn, előfordul,  hogy "beakad" a kerék a mozgólépcső aljánál, és az anyuka / apuka, valamint a közel álló utasok szépen tolnak egy előre bukfencet a babakocsi körül, át a kisgyereken. Ez se valami szép dolog.

3. És végül a következő, egyben az egyik legveszélyesebb az UTAZÁSI szakasz. Miért ez a legveszélyesebb rész? Azért, mert ezen a részen senki se gondolja, hogy bármi baj történhet, így itt még az óvatosabbak is kevésbé koncentrálnak, hát még a könnyelműek és a vakmerők. De tényleg, mégis mi történhet ezen a szakaszon?

BÁRMIKOR MEGÁLLHAT A LÉPCSŐ!!!!  

És ez miért veszélyes? Azért, mert a legtöbb lépcső különösen a metróknál (főleg a régebbi típusok) elég nagyot rántva, hirtelen állnak meg. Ebből következik, hogy aki nem kapaszkodik, nem figyel, esetleg épp lépcsőzik fel vagy le, azt váratlanul fogja érni és már meg is történik a baj. Elveszti az egyensúlyát, rosszul lép, megszédül és már esik is el. És itt szintén nagyon nem mindegy, hogy felfelé vagy lefelé haladunk, a legveszélyesebb az, amikor valaki a "Bal oldalon" sietve, már-már szaladva megy LEFELÉ a lépcsőn és ekkor áll meg a lépcső valamiért. 99%, hogy az illető akkorát fog esni, hogy össze-vissza töri magát, jó eséllyel legurulva a lépcsőn, ráadásul még a többi álló - esetleg kapaszkodó utasnak is nekiesve őket is fellökve.

A Fentiek miatt NEM szabadna jobb oldalra állni, ezzel utat engedve a "sietős embereknek", mert ezzel a saját és MÁSOK testi épségét veszélyeztetik. 

Nem is gondolnánk, hogy napi szinten történnek balesetek a mozgólépcsőkön, van, hogy naponta 1-1 állomáson akár több is, a végeredménye pedig az esetek 95%-ban az, hogy a sérültet mentő viszi el.

Szóval Mindenkinek tanácsolom, hogy ha mozgólépcsőn fog bárhol "utazni", tartsa be az alábbiakat:

- Hagyjon kellő távolságot az előző emberhez képest (legalább 4-5 lépcsőfokot), ha Idős, mozgássérült, vagy egyéb, nehezebben  közlekedő megy előtte, akkor még több helyet hagyjon, Babakocsi esetén pedig még nagyobb helyet, hiszen ha velük bármi történne is, csak rontunk a helyzeten, ha túl közel állva hozzájuk még rájuk is esünk vagy ők esnek ránk.

- Már a lépcsőre lépés előtt fogja meg a szalagot és egész úton fogja (ha gyorsabban / lassabban haladna, mint a lépcső, akkor időnként természetesen engedjük el és fogjuk meg újra közelebb) egészen, amíg nem száll le.

- Ne gyalogoljunk / rohanjunk a lépcsőn, azt a kis időt bírjuk ki állva a saját biztonságunk érdekében!

Ha a fentieket betartjuk, már sokat teszünk annak érdekében, hogy ne mi legyünk a következők, akiket mentő visz el mozgólépcső baleset miatt!