Fordító

2017. június 13., kedd

Utazás a Mobilszolgáltatók körül

Több, mint 15 évvel ezelőtt, még "Tiniként" kerültem kapcsolatba a Mobilszolgáltatók világával és megvettem életem első mobiltelefonját az évek alatt összekuporgatott zsebpénzemből. Akkoriban két szolgáltató közül lehetett választani, az akkor még Pannon GSM néven futó "20-as" szolgáltató, illetve az akkor még WESTEL/WESTEL900 néven futó "30-as" szolgáltató közül. Nem emlékszem pontosan, mi alapján született a döntés, de végül a Pannon GSM lett a befutó és így elkezdődött az évtizedekig tartó "20-as" korszakom.


A leghosszabb időt ennél a szolgáltatónál töltöttem. Szerettem a filozófiát, amit követtek, szerettem, hogy nem kezdtek sárdobálós, a másik szolgáltatót - később szolgáltatókat - sarazó, "Én jobb vagyok, mint az XY" jellegű kampányokba, mint a konkurencia. Szerettem, ahogy Velem, mint előfizetővel, ügyféllel bántak. 

Sorra jöttek a főként fiatalokat megcélzó tarifacsomagjaik, ajánlataik, köztük a sokak által ismert "BEE" névre hallgató szolgáltatást:




Majd évekkel később a BEE megszűnése után jött az új, leginkább Élményeket kínáló fiatalos csomag a Djuice.



Eddig minden szuper volt, imádtam Pannonos lenni! Aztán történt valami. A Pannon GSM a "Telenor" nevű nemzetközi szolgáltató részévé vált, hiszen időközben megjelent a szintén nemzetközi Vodafone is kicsiny országunkban, így hamarosan jöttek a változások. A Pannon elkezdett Telenorosodni, a Westel pedig a "Deutche Telekom" társaság részévé vált és a neve T-mobile-ra változott. 

Innentől kezdve minden, amit korábban a Pannon GSM-ben szerettem, egyre inkább elveszett, elkezdtek az ügyfelekkel lekezelően, paraszt módon bánni. Ha bármi gondja volt az embernek, egyre több idő és energia volt, mire megoldást találtak rá, ha egyáltalán nem intézték el egy "így jártál, ketyeg a hűségidő, addig kuss a neved" reakcióval.  A Pannon GSM neve Pannon-ra változott és felvette az "anyacég" logoját.




Majd egy idő múlva ismét nevet váltott, ezúttal felvéve az anyacég nevét és így lett a Pannon-ból Telenor. 



Na ekkorra már olyan szinten lesüllyedt a szolgáltató a szememben, hogy az aktuális hűségidő lejártát követően nem is volt kérdés, hogy másik szolgáltatót keressek magamnak több, mint 10 év után.

Az akkor szóba jöhető két szolgáltató a Vodafone és a T-mobile volt. Mivel egyúttal új telefont is akartam venni, fontos volt, hogy ne a szokásos "Olcsó telefon, méregdrága Tarifa 2 év hűséggel" kombináció legyen, ha van rá lehetőség. Akkor egyedül a T-Mobile kínált megfizethető áru tarifa mellett telefonokat részletfizetéssel a hűségidőn kívül. Így végül ezt választottam és lett egy új telefonom, aminek a részleteit 10 hónapig fizettem, nem 2 évig. Ekkor kezdődött a "30-as" korszakom.



A T-Mobile egész normális szolgáltató volt, kevés problémám volt velük így az ügyfélszolgálattal se sokszor volt dolgom. Kifejezetten szerettem a KAPCSOLAT kártyát és a hozzá járó kedvezményeket. Egyedül amivel nem tudtam napirendre térni az a Lefedettség volt. Idegesített, hogy amikor utaztam Budapest-Debrecen között a 100-as vasút vonalon, szinte az út 70%-án nem volt Mobilinternet lefedettség, és volt bőven olyan szakasz  ahol egyáltalán nem volt térerő - mentségükre szóljon, hogy több helyen a többi szolgáltatónak se volt térereje.

Időközben a T-mobile is nevet váltott és egységesített néven "Magyar Telekom" néven működött tovább a TV, vezetékes Internet és Mobil szolgáltatás is. 

Ahogy közeledett a hűségidő vége, az addig használt telefonom, mintha ezt megérezte volna szépen gondolt egyet és bemondta az unalmast, használhatatlanná vált. Ekkor felmerült egy új telefon vásárlásának szükségessége. Körbe néztem az aktuális ajánlatok között és természetesen az ismerőseim körében is, végül azt vettem észre, hogy gyakorlatilag akivel havi szinten akár 5 percnél többet beszélek telefonon, az mind Vodafone-os. Így megnéztem milyen lehetőségek vannak a Vodafone kínálatában, és akkor találtam rá a még egész jó áron elérhető Vodafone Go+ tarifacsomagot, ami akkor 500MB mobilnetet és KORLÁTLAN hálózaton belüli SMS-t és Beszélgetést kínált 7-8 ezer forintos havi áron. Végül főként ezek miatt és az akkori jobb hálózati lefedettség miatt döntöttem a Vodafone mellett új alsó-középkategóriás telefonnal és 2 év hűséggel megkezdődött a "70-es" korszakom.



Eltelt a 2 év hűség, sőt lassan 1 éve vagyok hűségidő nélkül a Vodafone előfizetője. Miért? Mert eddig velük vagyok a legelégedettebb... de. Egyetlen dolog volt ami miatt elégedetlen voltam, ez pedig a Mobilinternet mennyisége. Ez már a középkategóriás telefonom használata során is kevésnek bizonyult. Az alap 500MB internetet szinte 1 hét alatt elhasználtam, így mindig rendeltem mellé +1GB bővítő csomagot 1500Ft-ért, majd miután ezt is elhasználtam nagyjából 2 hét alatt, gyakran a maradék +100MB lehetőséget is aktiváltam 500 forintos áron.  De természetesen még ez sem volt elég a forduló napig, így az utolsó napokat már lassított nettel "vészeltem át", gyakorlatilag szinte semmit se tudtam ekkor csinálni, talán a Facebook Messenger volt az egyetlen, ami használható volt. 

Ezután beszereztem az iPhone 6s készüléket, aminél még kevésbé elegendő ez az adatmennyiség, bárhogy is próbáltam spórolni, az igénybe vehető 500+1000+100=1600MB, tehát nagyjából 1,6GB havi adatkeret nem elegendő a használati szokásaim miatt, ennek főként az az oka, hogy csak otthon van WIFI, amikor dolgozom, akkor kénytelen vagyok a Mobilnetet használni. 

Hónapról hónapra felmerült bennem az igény, hogy valahogy nagyobb mobilinternetet kellene szerezni, erre akkor az egyik felmerülő alternatíva a Mobil Wifi (MiFi) routerrel használható mobilinternet előfizetések lettek volna, havi újabb 5-9 ezer forintos áron, 2 év hűséggel. 

Miután tanulmányoztam a jelenlegi tarifámat a használati szokásaim alapján, arra kellett jutnom, hogy a jelenlegi csomagban foglaltakat az alábbiak szerint használom ki:
- 150 perc / SMS hálózaton kívül -> 10-20 perc / hó kihasználva
- Korlátlan Perc és SMS hálózaton belül ->  havi átlag 1 óra beszélgetés
- 500MB mobilinternet -> Havi 1,6GB-nál is több lenne használva, ha lehetne.

Vagyis a fentieket átnézve arra kellett jutnom, hogy a jelenlegi csomagban, amiért havi 7-8 ezer forintot fizetek van 2 elem, amit közel se használok ki, a harmadikat meg túlságosan is. Így olyan csomagot kezdtem (volna) keresni, ahol kevesebb a perc, de több a mobilinternet és nem drágább, mint a jelenlegi előfizetésem. Sajnos szembesülnöm kellett vele, hogy nincs ilyen megoldás, mindenhol a több és több percet és sms-t kínáló csomagok mellé lehet csak nagyobb adatot is igénybe venni. Ezért ismét felvetődött a külön, kizárólag mobilinternet tartalmazó csomag lehetősége MiFi routerrel, és a jelenlegi előfizetésem felmondása / átalakítása feltöltőkártyás csomagra.

Aztán jött a nagy változás, a Telekom bedobta az új "Testre szabható" tarifacsomagjait, ahol ha akarom választhatok akár 30GB internetet, mellé csekély lebeszélhetőséggel. A jelenleg elérhető "legolcsóbb" csomag 4GB internettel és 80 perc lebeszélhetőséggel 6000Ft / hó, míg a következő 10GB-os mobilnet ugyan ennyi lebeszélhető perccel már 8500Ft/hó áron vehető igénybe 2 év hűséggel. Így ha tartom magam a havidíj betartásához, akkor a 4GB-os opciós csomag jöhet szóba 6000-ért, amivel így spórolok is egy kicsit. 

Mindeközben irigykedtem az UPC előfizetőkre, akiknek elérhető volt az UPC Freedom tarifa, ami ugyan korlátozott  sebességgel, de korlátlan mobilnetet kínált, ellenben csak UPC előfizetők részére normális áron. 

Aztán jött a váratlan fordulat. A Telenor bedobta azt a tarifacsomagot, ami után sóvárgok már közel 1 éve, a "Hello Data" tarifát!  

Mit kínál a Telenor ezzel a tarifacsomaggal?

- Korlátlan, sebesség korlátozás nélküli Belföldi adatforgalmat!!!
- 50 perc lebeszélhetőséget
- HŰSÉGIDŐ NÉLKÜL!!!
- 6000 Ft / hó áron!

Egyből felmerült bennem, hogy IGEN! EZ AZ! EZ KELL NEKEM! De egy ismerős mondta, hogy várjak még, mert a Vodafone is készül valami hasonló megoldással, és június 6-8 körül fogják  bejelenteni. Izgatottan vártam, mert amúgy nem váltanék, csak a mobilinternet nekem nagyon kevés.... Aztán jött a bejelentés. 

VODAFONE SOCIAL PASS az előfizetéses csomagokhoz, leginkább a GO családhoz, ami frenetikusan fantasztikus dolgot tartalmaz!!! A Facebook, Instagram és Twitter applikációk nem csökkentik az Adatforgalmat!!! Hurrá! Milyen kár, hogy sokan nem a Facebook appot használják, hanem böngészőből nyitják meg, na nekik számolódik a forgalom. 

Természetesen ismét a RED-esek kapnak még többet, ők kapnak még Connect Pass-t is, ami további 3 applikáció forgalmát nem számolja: Facebook Messenger, WhatsApp és Viber. Vagyis, ha szoktam sokat csevegni, akkor legyek már inkább RED-es, havi 10.000Ft-ért, korlátlan beszélgetés és SMS mellett már a Messenger, VIBER és WhatsApp is ingyen lesz! Hurrá!

Úgyhogy ez az ajánlat sajnos nem elég számomra ahhoz, hogy maradjak. A nekem ajánlott 3 Appból csak a Facebookot használom, ellenben sok más Applikáció közel azonos adatmennyiséget használ havonta (Időkép, Index, Gmail, SnapChat).

Úgyhogy nagyon valószínű, hogy jövő hónapban ismét szolgáltatót fogok váltani - ezúttal számhordozással -  és végül visszaérek a Kezdő szolgáltatómhoz, az azóta már Telenor névre hallgató "Pannon GSM"-hez.  Tudom jelenleg sem a legjobb szolgáltató, de gond mindegyik szolgáltatónál van és ami könnyebben rávesz  a váltásra az a hűségidő hiánya.

Ahogy olvasom a Telenor Hello Data tarifacsomagjainak reklámjaihoz írt kommenteket, azt látom, hogy sokan nem tudják "mire lehet elhasználni ennyi adatot"  "mire nem elég 2-3GB adat", "Biztos torrentezni akar".. és társai. 

Én a saját szemszögemből válaszolnék, hogy nekem miért nagyon vonzó a "korlátlan" csomag. Nem, nem azért, mert "ki fogom használni", szinte biztos, hogy havi 10-20 max 30GB forgalmam lehet, ha tényleg nagyon nyúzom, de nem is ez a cél. Miért jó mégis, hogy "korlátlan"?

Azért, mert a legrosszabb dolgot végre el lehet felejteni a mobilinternet kapcsán, méghozzá a forgalom folyamatos figyelemmel követését, azt, hogy meggondoljuk, mit indítunk el, mit nézünk meg, mit nyitunk meg.  Mire tudom majd használni ezt a csomagot?

Gond és gondolkodás nélkül tudok majd:
- Youtube videókat nézni, zenét hallgatni
- Spotify zenét Streamelve hallgatni
- Tévét nézni Streamelve (Pl Forma-1 futam MyTV-n keresztül, ha épp nem otthon vagyok)
- Bármilyen alkalmazást szabadon használni, akár használ mobilnetet, akár nem
- Feltölteni a képeket közösségi oldalra út közben
- Üzenetben kapott videót megnézni
- Hírfolyamban megjelenő videót megnézni
- Alkalmazást Akkor és Azonnal letölteni, amikor rátalálok / szükség van rá
- Kifejezetten Internet alapú Alkalmazásokat használni (Pl Waze navigáció, Flightradar24, Ingress ...stb.)
- esetleg Internet Rádiót hallgatni.

Röviden összegezve: Használni a telefon nyújtotta lehetőségek 100%-át. Ezt jelenti a korlátlan Mobilinternet, teljesen függetlenül attól, hogy az adatforgalom így 3, 10, 100 vagy 500GB lesz. 


Ha esetleg kedvet kaptál a Telenor Hello Data tarifacsomaghoz, vagy már váltottál is, akkor várlak a kifejezetten az ilyen emberek számára létrehozott Facebook csoportba is: 

https://www.facebook.com/groups/hellodataklub/







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése